Skip to main content

Hürriyet Daily News and FRANCE 24 have signed an editorial partnership agreement.

Hürriyet Daily News and FRANCE 24 have signed an editorial partnership agreement concerning the exchange of English-language content on their respective websites www.france24.com and www.hurriyetdailynews.com.

ADVERTISING

This partnership aims to enrich the service provided by the two news organizations to their readers and followers.

The Hürriyet Daily News website and pages will now feature videos, news items produced for the FRANCE 24 website and social networks, while FRANCE 24 will feature news items, columns and photos produced for Hürriyet Daily News pages and social networks.

Founded in 1961 and based in İstanbul, Hürriyet Daily News is the first English-language newspaper in Turkey which is still in print. As a member of the Doğan Media Group, the Hürriyet Daily News website attacts 1 million visits a month dynamic and influential visitors from five continents who are in search of prompt and reliable news and analysis on Turkey and the region via ADSL, mobile phone and tablet applications. Hürriyet, printed in Turkish is the most influential newspaper in Turkey and the third most visited website in Europe accoriding to comscore.

Based in Paris, FRANCE 24 is a 24/7 international news channel which broadcasts in French, English and Arabic. It reaches 206 million households on the 5 continents by cable, ADSL, mobile phone, tablets and connected TVs. FRANCE 24 ‘New Media’ environment (also in three languages) is viewed 10 million times a month. FRANCE 24 is available today in 7 million households accross Turkey. In addition to free satellite access, FRANCE 24 is available in English on the main cable and satellite carriers, including DIGITURK (channel 146), D-SMART (channel 308) and Turksat (channel 75).

BASIN AÇIKLAMASI

Hürriyet Daily News ve FRANCE 24 haber kuruluşları, web siteleri www.hurriyetdailynews.com ve www.france24.com üzerinden İngilizce içerik paylaşımına dair bir editoryal ortaklık anlaşması imzalamıştır. Bu ortaklık her iki haber kuruluşunun okuyucu ve izleyicilerine daha zengin içerik sunmasını amaçlamaktadır.

Bundan böyle Hürriyet Daily News web sitesi ve sayfalarında yer alan Hürriyet Daily News’a ait sayfa ve sosyal ağlar için üretilmiş haber, makale, fotoğraflar FRANCE 24 İngilizce web sitesinde yer alırken, FRANCE 24’e ait video ve haberler, Hürriyet Daily News web sitesi ve sayfalarında yer alacaktır.

Merkezi İstanbul’da bulunan Hürriyet Daily News, 1961’deki kuruluşuyla Türkiye’nin halen yayımlanmakta olan ilk İngilizce gazetesidir. Doğan Medya Grubu’nun üyesi olan Hürriyet Daily News web sayfaları ADSL, cep telefonu ve tablet uygulamaları ile Türkiye ve bölgesindeki gelişmeler üzerine beş kıtada hızlı ve güvenilir haber ve yorum arayışındaki dinamik ve etkili bir okur kitlesine hitap etmekte, ayda 1 milyon kez ziyaret edilmektedir. Türkçe yayımlanan, Türkiye’nin en etkili gazetesi Hürriyet, comscore verilerine göre Avrupa’nın üçüncü yüksek izlenme oranına sahip web sitesine sahiptir.

Merkezi Paris’te bulunan FRANCE 24, Fransızca, İngilizce ve Arapça lisanlarında 7/24 yayın yapan uluslararası bir haber kanalıdır. Beş kıtada kablo, uydu, ADSL, cep telefonu, tablet ve sabit televizyonlar üzerinden 206 milyon haneye erişimi vardır. FRANCE 24’ün ‘New Media’ ortamının, (yine üç lisanda) ayda 10 milyon ziyaretçisi bulunmaktadır. FRANCE 24 kanalına bugün Türkiye’de 7 milyon hanede erişim imkânı bulunmaktadır. Ücretsiz uydu yayınına ilaveten, İngilizce olarak DIGITURK (kanal 146), D-SMART (kanal 308) ve Türksat (kanal 75) üzerinden kablo ve uydu imkânı sunmaktadır.

This page is not available

The page no longer exists or did not exist at all. Please check the address or use the links below to access the requested content.